Przedszkole powszechne kontra prywatne – dokąd powinno się wyprawić swoje dziecko?

Nie ma co tuszować, że rodzice, którzy posiadają dziecko w wieku przedszkolnym są przed niezwykle ciekawym dylematem. Mianowicie, czy wyprawić swoje dziecko do prywatnego przedszkola, czy może lepiej byłoby zarejestrować go do publicznej jednostki?

Warto na samym początku rozpocząć od wymienienia kluczowych różnić, jakie zachodzą między tymi miejscami. Przede wszystkim państwowe przedszkole może być zarządzane przez gminę bądź samorząd, natomiast niepubliczne przedszkola zakładają zwykle osoby, które posiadają odpowiednie wykształcenie. Z pewnością do zalet niepublicznych przedszkoli można zaliczyć łatwość zapisu dziecka, ponieważ w przypadku przedszkoli państwowych jest to znacznym wyczynem, ponieważ przez cały czas brakuje tam miejsc.

W społeczeństwie dominuje w tej chwili dosyć kiepska opinia, że prywatne przedszkola są tylko dla dzieci, które mają zamożnych rodziców. A więc wcale tak nie jest. W istocie niektóre przedszkola prywatne nie należą do najtańszych, jednakże jeżeli poświęcisz trochę czasu na poszukiwanie, to może się okazać, że odnajdziesz takie, które będzie tańsze od powszechnego.

Koniecznie trzeba dodatkowo zaznaczyć, iż przedszkola prywatne kładą większy nacisk na postęp wychowawczy swoich wychowanków. Dlatego jeśli poszukujesz przedszkola dla swojego smyka, to wyselekcjonuj takie, by było jak najbardziej wyspecjalizowane w kierunku jego zainteresowań. Często możemy na przykład spotkać przedszkola lingwistyczne, plastyczne bądź sportowe. Nadto można postawić na zajęcia pozalekcyjne, które również będziesz mógł/mogła dobrać do indywidualnych potrzeb dziecka. W przypadku jednostek niepublicznych nie masz niestety co liczyć na lekcje z pływania, jogi czy też grania na instrumentach.

Dodajmy jeszcze do tego wszystkiego fakt, że w przedszkolach prywatnych jest zdecydowanie większa liczba nauczycielek. Na skutek tego maluch ma ofiarowane maksimum uwagi.

Jak więc możesz zobaczyć, większa część zalet spoczywa po stronie przedszkoli prywatnych. Zapoznaj się z tym jeszcze raz a także rozpatrz swoją sytuację. Z pewnością będziesz chciał wybrać tylko i wyłącznie to, co najlepsze dla Twojego dziecka.