Prywatne vs państwowe przedszkola: fakty oraz mity

Często zjawisko posłania dziecka do niepublicznego przedszkola budzi w rodzicach mieszane uczucia. Nawet jeśli rodzicom zależy na rozwoju swoich dzieci oraz stać ich na opłacanie znacznego czesnego, to jednak trudno jest im nie zastanowić się nad tym, czy w powszechnych opiniach o prywatnych przedszkolach nie ma choć szczypty prawdy. Zaś są to często opinie bardzo negatywne.

Jedne z największych oraz bodajże najbardziej niesprawiedliwych mitów na temat niepublicznych przedszkoli to wmówienie, iż w takich przedszkolach dzieci nie nauczą się twardych reguł trudnego życia. Nie jest to prawda. Niepubliczne przedszkola we Wrocławiu zapewniają wykorzystywanie podobnych strategij wychowawczych, co każde przedszkole państwowe. Maluch w takim niepublicznym przedszkolu poddawane jest wielu ćwiczeniom społecznym, musi się w przedszkolu zmierzyć z rówieśnikami podobnie jak w przedszkolu publicznym.

W ekstremalnej postaci można się zetknąć z takimi przekłamaniami, że dzieci w przedszkolach prywatnych są upośledzone społecznie i po roku życia w przedszkolu nie umieją sobie nawet zawiązać butów. Jest to skrajnie niekorzystna opinia, wielokrotnie niesprawiedliwa. Z trudem można oprzeć się pokusie stwierdzenia, że rozgłaszają ją oponenci segregacji społecznej.

Nie brakuje również bolesnych mitów na temat sytuacji w przedszkolach państwowych. Czasem możemy spotkać się z przekonaniem rodziców, że lepiej jest wyselekcjonować prywatne przedszkole, bo państwowe przedszkola są przepełnione. Przepełnienie nie wpływa dobrze na postęp dzieci oraz powoduje wzrastanie wśród nich agresji.

Placówki państwowe rzeczywiście zmagają się z niedofinansowaniem i przepełnieniem, szczególnie w niektórych rejonach, tylko powinno się zdawać sobie sprawę przede wszystkim z tego, że problem poziomu agresji w grupach zależy w większej mierze od umiejętności przedszkolanki aniżeli od zapchania sali przedszkolnej.

Przedszkolanka o mizernych umiejętnościach, niedoświadczona oraz z kłopotami emocjonalnymi może zdarzyć się wszędzie. I z tej przyczyny wybierając przedszkole, trzeba inspirować się przede wszystkim doświadczeniami innych rodziców dzieci, które w tym przedszkolu w tym momencie się znajdują.

Przed wyborem konkretnej placówki, wskazane jest pomówić z wychowawcą, który w niej pracuje. Należy także zaobserwować w jaki sposób wyglądają zajęcia w przedszkolu – niejednokrotnie takie placówki urządzają zajęcia otwarte dla rodziców.