Prywatne czy powszechne przedszkole? Które wybrać dla dziecka?

Rodzice, zanim poślą dziecko do przedszkola, przeważnie mają wiele dylematów, lecz jeden z pierwszych i podstawowych dotyczy tego, czy wybrać przedszkole niepubliczne, czy może jednak zgodzić się na chodzenie dziecka do publicznego przedszkola? Jakie są argumenty za i przeciw?

Argumenty przemawiające za wybraniem prywatnego przedszkola to przede wszystkim zjawisko, że zwykle grupy są w takich przedszkolach mniejsze. Dzieci mają większy kontakt z opiekunem, natomiast nauczyciel może poświęcić im więcej uwagi. Równocześnie grupa zmniejszona z trzydziestu do dwudziestu dzieci nie powoduje, że dzieci mają ograniczone pole do zabawy. Najczęściej już grupa piętnaściorga dzieci sprawia, iż rozrywka jest urozmaicona.

Poza tym, na korzyść przedszkoli niepublicznych przemawia to, że mają one zwykle więcej zasobów finansowych, przyznanych na wyposażenie. Niepubliczne przedszkole utrzymuje się z czesnego od rodziców, które jest wyższe, aniżeli subwencje państwowe na powszechne przedszkola. Każda opiekunka zna problem brakujących kartek papieru do rysowania dla dzieci w przedszkolu powszechnym. Jednakże w mediach o tym się nie opowiada. Brakuje kredek, plasteliny, masy solnej, worków na odpadki, zabawek. Rodzice, których nie stać na posłanie dziecka do prywatnego przedszkola, przeważnie również niechętnie angażują się w dokładnie się do zakupu artykułów dla przedszkola.

Inny pożytek wynikająca z wysłania dziecka do przedszkola prywatnego to możliwość zrealizowania pasji dziecka. Mimo, że trudno mówić o pasji wzbudzonej samoistnie u dziecka w tym wieku, to jednak wiele rodziców pragnie, ażeby ich dziecko kształtowało swój temperament. I to jest prawdopodobne wtedy, jeśli dziecko ma szansę szkolić umiejętności – jakiekolwiek – na przykład rysowanie czy też strzelanie z łuku. Dochodzenie do perfekcyj, wysilanie się na codzienny trening jest tym, co wzmacnia ducha dziecka. Wiedzą o tym rodzice oraz wybierają najrozmaitsze kurs pomocnicze w przedszkolach. Zazwyczaj państwowe przedszkola zostawiają tutaj zredukowane pole do popisu. To właśnie prywatne przedszkole przedkłada takie kurs jak judo, klejenie garnków, zajęcia na boiskach do koszykówki, teatrzyki dla dzieci oraz dużo innych. Przykładowo, we Wrocławiu istnieje przedszkole zorientowane ekologiczne – gdzie niezwykły nacisk kładzie się na to, żeby modyfikować u dzieci postawy ekologiczne, i zarazem uczyć je intensywnie praw natury. Interesujące są także przedszkola wyprofilowane na naukę języków obcych.